ARANĐELOVDAN otkrio tragično stanje stočarstva u Šumadiji- prasadi ni za lek!
Aranđelovdan jedna od najvećih slava u Srba otkrila je i činjenicu da je stočarstvo u Šumadiji desetkovano i maltene- uništeno. Gotovo je bila prava umetnost naći prase koje je obavezno na slavskoj trpezi, a ovakva nestašica u odnosu na potražnju- ne pamti se u poslednjim decenijama.

Dragan Jovanović iz sela Zagorice kod Topole
-Da sam imao danas bih prodao još 60 prasadi- kaže nam Dragan Jovanović iz sela Zagorice kod Topole. Jovanović se na svom gazdinstvu bavi uzgajanjem svinja i prasadi. Prema njegovim rečima, poskupljenja komponenata i stočne hrane doveli su do toga da su seljaci odlučili da gaje velike svinje i da zatiru farme.
SLEDI poskupljenje…
Očekuje se da poskupe pred Novu godinu i Božić kao i svake godine, ali i užičkom kraju njihova cena je veća sada oko 350 dinara. Sa ovakvom nestašicom nezahvalno je prognozirati koliko će, ali je sigurno da će cena prasadi znatno porasti

Desetkovano stočarstvo u Šumadiji..
-Komponente su poskupele između 45 i 50 odsto, koncentrat za prasad je 78 dinara kilogram. Sa druge strane u istoj poljoprivrednoj prodavnici gde sam đubre plaćao u maju mesecu 970 dinara sada je 2250. Poskupelo je skoro 130 odsto- kaže Jovanović koga ne čudi da je u ovakvom stanju stvari došlo do nestašice. On ističe da su se seljaci sada odlučili da prodaju kukuruz čija je cena u zavisnosti od kvaliteta zrna od 26 do 28 dinara. Jednostavno daleko je- isplativije!
Cena prasadi u Šumadiji kreće se od 260 do 270 dinara na stočnim pijacama.

Aleksandar Babić iz Desimirovca nadomak Kragujevca
stočarstvo“- ističe naš sagovornik.
Prema rečima jednog od njih samo u Kragujevcu nedostajalo je par hiljada prasadi.
Sve u svemu, stočarstvo u Šumadiji, bar u ovoj sferi očigledno je zavijeno u crno poskupljenjima. Bilo je slučajeva da su očajni poljoprivrednici morali da kolju i sprasne krmače, kako ne propadali usled ludila sa cenama komponenata i svega ostalog.