aktuelno
NOVA POSKUPLJENJA: CENE CIGARETA ponovo skočile. EVO koliko sad KOŠTA najjeftinija KUTIJA. PITALI smo Kragujevčane ŠTA MISLE o ovom POSKUPLJENJU.
Januarski krug poskupljenja cigareta biće nastavljen kroz nove cenovnike tako da će paklica koštati između 310 i 600 dinara i to već najkasnije od petka. Duvanski proizvodi određenih proizvođača već su poskupeli.
Cigarete poskuplju dva puta godišnje, u proseku za po 10 dinara. Jedno poskupljenje je početkom godine, dok je drugo polovinom godine.
Ova poskupljenja nastaju na bazi odluka vezanih za akcize, koje su objavljene i u Službenom glasniku Republike Srbije.
Kako prenosi RTS poslednje poskupljenje cigareta bilo je polovinom prošle godine, a ovaj način podizanja cena trajaće sve do 2025. godine. Na cenu cigareta zaračunava se i propocionalna akciza od 33 odsto, koja bi trebalo da ostane i narednih godina nepromenjena.
Na sve to se dodaje i PDV, pa zbog uvećanih nameta, proizvođaći će povećati cenu cigareta za 10 dinara po kutiji.
Uvećan je i iznos akcize na tečnosti za punjenje elektronskih cigareta, a poskupljuje i nesagorevajući duvan.
Cigarete su od 1. januara u proseku skuplje za 10 dinara po paklici, pa najjeftinije koštaju 310, a najskuplje redovno dostupne cigarete oko 600 dinara.
Pitali smo građane Kragujevca kakav je njihov odnos prema ovom poskupljenju:
* Ja lično ne konzumiram cigarete tako da za mene ovo poskupljenje nije od velikog značaja.
– Slavko (76)
* Uh, naravno da me je pogodilo ovo poskupljenje muž i ja smo pušači, a i stariji sin je pušač. Do duše zbog ovolikih poskupljenja možda pređemo na duvan, ali uglavnom bez cigareta u bilo kom obliku se ne može.
– Mirjana (49)
* Ja iskreno nisam pušač ali moja supruga jeste, naravno da je osetno poskupljenje jer 10 po 10… Sve je poskupelo pa eto moraju i cigare, mada one stalno poskupljuju, šta drugo da vam kažem.
– Jovan (63)
* Ne volim cigarete niti sam ikada bio pušač. tako da me to poskupljenje uopšte ne interesuje.
– Srđan (58)
* Pušač sam i to strastveni već 40 godina ali mi se čini da ću morati ili da se odvikavam ili da smanjujem jer cigarete zaista postaju luksuz…
– Branislav (62)
(Ucentar.rs/RTS/Kurir)
foto: srbijadanas
Ne propustite:
aktuelno
Fabrika Grah Automotive iz Batočine otpustila radnike uprkos subvencijama i besplatnom zemljištu
Dana 26. decembra 2024. godine, fabrika Grah Automotive iz Batočine donela je rešenje o otpuštanju 28 radnika kao tehnološki višak, pravdajući se tehnološkim, ekonomskim i organizacionim promenama. Ovo otpuštanje izazvalo je nezadovoljstvo, jer je fabrika prethodno dobila značajne državne subvencije za zapošljavanje, kao i besplatno zemljište od lokalne samouprave za izgradnju proizvodnih kapaciteta.
Kako navode radnici, rešenja o otkazu su nezakonita jer fabrika nije izradila obavezni Program rešavanja viška zaposlenih, što je jasno propisano članom 135 Zakona o radu. Prema zakonu, svaki poslodavac koji planira da otpusti 20 ili više zaposlenih u periodu od 90 dana mora izraditi ovaj program, što u ovom slučaju nije učinjeno.
Pored toga, radnici tvrde da je cilj ovih otpuštanja smanjenje troškova kroz zapošljavanje stranih radnika koji predstavljaju jeftiniju radnu snagu, čime se dodatno narušava lokalna privredna stabilnost.
Radnici koji su ostali bez posla najavljuju tužbe za poništaj rešenja o otkazu i traže povratak na radna mesta ili naknadu štete u visini od 18 mesečnih plata. Takođe, ističu da inspekcija rada nije reagovala na očigledne nepravilnosti, navodeći kao razlog sistemsku korupciju.
Prema njihovim saznanjima, fabrika planira da do marta 2025. godine otpusti još 50 radnika na isti način. Radnici apeluju na nadležne institucije da hitno reaguju kako bi se zaštitila njihova prava, ali i interes države i lokalne zajednice koja je značajno investirala u dolazak ove fabrike.
Bez sindikalnog organizovanja, radnici su ostavljeni da se sami bore za svoja prava u situaciji koja ugrožava njihov egzistencijalni opstanak i povređuje osnovne principe socijalne pravde.
Ne propustite:
aktuelno
Danas je Tucidan… Počinju pripreme za proslavu Božića, NE tucite decu…
Po srpskoj običajnom kalendaru, Božić se slavi tri dana, 7, 8. i 9. januara. Kao praznični dan računa se Badnji dan, ali i Tucindan ili Tucje koji se obeležava danas.
Na Tucindan, ritualno se kolje prase određeno za božićnu pečenicu. Prema narodnom verovanju, od te pečenice zavise sreća i blagostanje kuće.
Nekada se tukla krupicom soli, a tek potom ošamućena klala, pa otuda i ime – tucindan. Po običajnom kalendaru, pečenica se peče sutra, na Badnji dan.
Od Tucindana počinje i spremanje kuće za Božić. Domaćica priprema brašno za mešenje, posudu sa zrnevljem žita, menja slamu u gnezdima za živinu, pribavlja suve šljive, smokve, orahe, novčiće i bombone koje će na Badnje veče prosuti po slami rasutoj u kući, a koje će deca pokupiti pijučući.
Prema verovanju, ništa se ne daje niti iznosi iz kuće, jer će onda i preko cele godine stvari samo odlaziti iz tog domaćinstva.
S druge strane, trebalo bi vratiti sve dugove, da domaćin ne bi bio dužan do sledećeg Božića.
Za pečenicu koja se nekada nazivala „božnjićara“ obično se kolje mlado svinjče ili jagnje, a ima ljudi koji zakolju i ćurku, gusku ili kokošku. Međutim, živina se u mnogim krajevima nikako ne sme naći na božićnoj trpezi zbog verovanja da je ona simbol „nazadovanja i rasturanja kuće“ jer „kljuca i baca zemlju iza sebe“.
Ukoliko se negde kolje za supu, obavezno se odmah bacaju glava i noge. Pečenica koja se sprema za Božić doprinosi sreći i blagostanju kuće u kojoj se kolje. Svinjče ili ovca ubijaju se do podneva, dok dan ne napreduje, a na mestu gde će biti ubijene prethodno se položi slama.
Nekada su se deca „koja to zasluže“ i kažnjavala i tukla na Tucindan, ali posle toga ne, jer bi, po verovanju, na mestu udarca iskočili čirevi. U nekim mestima severnog Banata se održao taj običaj, pa roditelji simbolično „tuku“ decu da bi bila poslušna. Neki drugi izvori navode da se na Tucindan deca ne smeju tući, upravo zato što im mogu izaći čirevi.
Od Tucindana počinje i spremanje kuće za Božić. Domaćica priprema brašno za mešenje, posudu sa zrnevljem žita, menja slamu u gnezdima za živinu, pribavlja suve šljive, smokve, orahe, novčiće i bombone koje će na Badnje veče prosuti po slami rasutoj u kući, a koje će deca pokupiti pijučući. Na taj dan, prema verovanju, ništa se ne sme davati, niti iznositi iz kuće, ali je zato tada neophodno vratiti sve dugove, da domaćin ne bi bio dužan do sledećeg Božića.
U pojedinim krajevima Srbije na Tucindan se večera na podu, nikako za stolom, i glava kuće mora sedeti okrenuta prema istoku. Prvo se postavljaju so i beli luk, a onda hleb, pasulj, kupus, riba i ostala posna hrana.
Narodna verovanja
– Žito neće roditi ako ugine krme određeno za pečenicu.
– U nekim mestima se krvlju zaklane životinje namaže kukuruz, pa to zrnevlje služi kao lek za životinje i ljude.
– U pečenicu stavljaju jabuku ili dunju, kojom se na Božić omrse radi dobrog zdravlja ili je čuvaju kao lek. l Njuška, u čiju se lekovitu moć verovalo, kao i plećka i vilica čuvaju se na tavanu jer se veruje da je za njih vezana duša žrtvovane životinje.
– Kosti pečenice se ne rasturaju do Bogojavljenja, da se ne bi svinje rasturile.
Ovo je i dan svetog Nauma Ohridskog Čudotvorca, učenika i nastavljača dela Kirila i Metodija, koji se za života proslavio isceljiteljskim moćima.
Jedan je od utemeljivača medicine na našem tlu i osnivač manastira Svetog Nauma na Ohridskom jezeru.
ucentrar.rs foto: bl-portal.com/
Ne propustite:
aktuelno
Opštinska uprava Topole demantuje navode opozicije o otkazivanju sednice Opštinskog veća
Opštinska uprava Topole demantuje navode opozicije o otkazivanju sednice Opštinskog veća
Na društvenim mrežama opozicija u Topoli iznela je netačne tvrdnje da je sednica Opštinskog veća, zakazana za 30. decembar 2024. godine, otkazana zbog navodnih problema u funkcionisanju lokalne vlasti.
Opštinska uprava demantovala je ove navode, ističući da sednica nije održana isključivo zato što se čeka zvanična saglasnost Komisije za privatno-javno partnerstvo Vlade Srbije na projekat Opštine Topola za prikupljanje, odvoz i odlaganje smeća iz ruralnih područja.
Kako je saopšteno, Opštinsko veće će biti predlagač ove odluke, a sednica Skupštine opštine biće sazvana odmah nakon što se formalizuje saglasnost. Sekretar Komisije je obavestio Opštinsku upravu da je odobrenje poslato u petak, 27. decembra 2024. godine.
Opštinska uprava apeluje na građane da ne nasedaju na zlonamerne i neproverene informacije koje se šire putem društvenih mreža, jer su sve ostale tvrdnje opozicije potpuno proizvoljne i netačne.
Ne propustite:
-
aktuelno3 седмице ago
SUTRA JE JEDNA NAJVEĆIH SLAVA U SRBIJI Da li znate ko je bio Sveti Nikola? Evo šta na taj dan TREBA uraditi! Sme li da se mrsi?
-
aktuelno2 седмице ago
PRELEPO: POGLEDAJTE zimsko izdanje BAJKOVITOG turističkog kompleksa u SRCU ŠUMADIJE.
-
aktuelno4 седмице ago
SREĆNA SLAVA, DOMAĆINI! Danas je Sveti Alimpije Stolpnik
-
fokus3 седмице ago
Bez blokade i obustave nastave u Kragujevcu
-
aktuelno3 седмице ago
Danas se slavi Sveti Nikola: Srećna slava domaćini!
-
fokus2 седмице ago
POSKUPLJUJE GORIVO PRED PRAZNIKE: Ovo su nove cene derivata koje ćemo plaćati narednih sedam dana!
-
fokus3 седмице ago
KRAGUJEVAC SPREMAN ZA DOČEK NOVE GODINE: Raznovrsne ponude za svačiji džep
-
aktuelno1 седмица ago
Srećne MATERICE- najveći hrišćanski praznik majki i žena!