Connect with us
admiralskeigre

aktuelno

POČINJE ZIMSKO RAČUNANJE VREMENA! Sat se pomera unazad: Jednu stvar danas treba da uradite najkasnije do 19.20 sati

Published

on

Ako se u nedelju ujutru probudite razdražljiviji nego inače nemojte se čuditi, počinje zimsko računanje vremena. U noći između 28. i 29. oktobra u 3 sata ujutro, naše časovnike pomerićemo za jedan sat unazad, premda ćemo spavati duže, mnogima ova promena neće prijati.

Iako pomeranje časovnika najviše utiče na meteropate i hronične bolesnike, nema sumnje da će i oni kojima baš ništa ne fali osetiti ovu promenu na svojoj koži. Rasejanost, pospanost, umor i bol u glavi samo su neke od tegoba koji će uticati na vaš organizam, koji će zbog novonastale promene svakako biti pod stresom.

Doktorka Ljiljana Velkov, profesor anatomije i fiziologije, ističe da se, pogotovo u zadnje vreme, sve više ljudi žali na nagle promene vremena, ali i pomeranje časovnika, te da je veoma važno imati kvalitetan san kako bi se organizam oporavio.

– Vikendom se sat pomera iz nekoliko razloga, ali onaj najvažniji je privikavanje. U nedelju je najbolje da legnete malo ranije kako biste se probudili na vreme i dobro se odmorili. Pomeranje sata je neminovno, a mi smo navikli na to, iako nam prvih nekoliko dana ne prija. Mnogim ljudima smeta i potrebno je vreme kako bi se navikli. Popijte kafu, uzimajte tečnosti dovoljno, doručkujte na vreme, jedite voće, povrće, fiizički se krećite tokom dana i onda će vam biti lakše uveče da zaspite, a sutradan i da se lakše probudite. Da bi se organizam navikao potrebno je nekoliko dana, ipak svaki organizam je priča za sebe, pa tako kod nekoga može to privikavanje trajati i malo duže – objašnjava dr Velkov.

 

S obzirom na to da će dan sada biti kraći, a noć duža i hladnija, neće više biti toliko sunca, pa će i to biti još jedan važan faktor koji će uticati na građane, a mnogi će se osećati razdražljivo, bezvoljno, neki čak i depresivno.

– Ovo će možda najviše pogoditi one koji rade, dok završe sa poslom već će pasti mrak, a oni neće imati priliku da vide dnevnu svetlost. Sve to utiče nepovoljno na bioritam čoveka, ali i njegovu psihu, zato je veoma važno naći balans, ali i način da se organizam oporavi i dopuni svoje baterije – ističu stručnjaci.

Nedovljno sna utiče na imunitet

A kako raspoloženje neretko zavisi od vremena, naročito kada nastupi jesen moguća je pojava i „zimske depresije“ čiji je jedan od simptoma teže uspavljivanje, a prema rečima lekara, nedovoljno sna utiče i na imunitet, ali i na kompletno funkcionisanje, a svaki stres izaziva napetost.

– Stres je neophodno smanjiti, a smanjićete ga ako ste tokom dana fizički aktivni, ako se zdravo hranite, ne preskačite terapiju ako imate neki hroničnu bolest… Boravak na otvorenom, lagana šetnja pre spavanja će vam u tome pomoći, vetrite prostorije takođe. Ono što se nikako ne preporučuje je kasna večera, nju bi najkasnije trebalo obaviti do 19:20, minimum dva sata pre spavanja. Ako se samo malo potrudite i okrenete ka zdravim navikama, neće biti problema – objašnjava dr Velkov.

Svako ovakvo pomeranje je izbacivanje iz ravnoteže, iz uobičajenog ritma na koji je naš organizam naviknut, zato je neminovno da se usled pomeranja sata probudimo drugačiji.

– Imamo određene hormone koji nas štite, to su hormoni sna i oni nas pripreme za odmor i rad u toku dana. Zato je potrebno vreme adaptacije na ovu promenu. Što je osoba mlađa brže će se adaptirati, ali promenu ove vrste svi osete. Neko samo prve sedmice, a neko i dve do tri nedelje kasnije – kažu stručnjaci.

Kako se što brže prilagoditi?

Kako stručnjaci ističu, one osobe koje znaju da im teško pada prilagođavanje na zimsko računanje vremena treba nedelju dana, do dve, da počnu da se pripremaju. Važno je da svaka osoba prilagodi svoj ritam života, tj. dnevnu rutinu, novim okolnostima.

– Savetuje se da se što više šeta tokom dana, da se i to malo dnevnog svetla iskoristi na što bolji način, pogtovo oni stariji. Takođe, poželjno je uključiti i što više fizičke aktivnosti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

aktuelno

USEKOVANJE GLAVE SVETOG JOVANA KRSTITELJA:Danas je strogi post!

Published

on

Danas su Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u strogom jednodnevnom postu obeležavaju Usekovanje glave Svetoj Jovana Krstitelja. Dan stradanja Sv. Jovana, u narodu poznatog i kao Preteča, pored strogog posta provodi se molitveno i u svakom odricanju.
 
Ovaj dan koji nas seća na smrt Svetog Jovana svrstan je u srpske slave. Sveti prorok Jovan, Krstitelj i Preteča pogubljen je po naređenju cara Iroda Agripe a po volji njegove žene Irodijade. Po carevoj zapovesti Sveti Jovan je posečen a njegova glava, kao dokaz  bezverja i u slavu poroku, prikazana je na tanjiru Irodovoj pastorki Salomi.
 
Učenici Jovanovi su tajno uzeli telo Njegovo i
sahranili ga u Sevastiji. Svetiteljeva glava zakopana je na nekom nepoznatom i nečasnom mestu. Kasnije, kada je pronađena (obretenije), u vreme vizantijske carice Teodore, čudotvorna glava Jovanova preneta je u Carigrad.
Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja obeležava se uvek na dan osvećenja crkve koju su na njegovom grobu u Sevastiji podigli car Konstantin i carica Jelena.
Srbi veruju da na ovaj dan nije dobro jesti ništa što je crvene boje jer to seća na nevino prolivenu krv Pretečinu. U narodu se veruje i da je na ovaj dan dobro brati lekovito bilje. U mnogim gradovima i varošima održavaju se vašari.
Na ovaj značajan dan u životu svih pravoslavnih hrišćana, pre 106 godina, rođen je blaženopočivši patrijarh srpski Pavle.
 
 
 


Continue Reading

aktuelno

Raspisan konkurs za prijem više od 70 komandira u 12 kazneno-popravnih ustanova

Published

on

By

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija raspisala je danas konkurs za prijem u stalni radni odnos u 12 kazneno-popravnih ustanova 73 pripadnika Službe za obezbeđenje, koja je i najbrojnija služba u sistemu izvršenja krivičnih sankcija.
Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici, koji je i najveći zavod u zemlji, zaposliće 15 komandira, kao i Kazneno-popravni zavod u Beogradu.

KPZ u Kragujevcu će primiti u stalni radni odnos 14 komandira,
KPZ za žene uPožarevcu 10, dok će KPZ u Beogradu (Padinskoj Skeli) zaposliti 5 komandira.

U stalni radni odnos biće primljena tri komandira u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, kao i u Okružnom zatvoru u Novom Pazaru, dok će po dva komandira biti primljena u OZ u Kraljevu i OZ u Zrenjaninu, kao i u KPZ u Somboru.

Konkurs se odnosi i na prijem po jednog komandira u Okružnom zatvoru u Kruševcu i Okružnom zatvoru u Vranju.

Rok za podnošenje prijava zainteresovanih kandidata traje do 19. septembra 2024. godine.
Konkurs je objavljen na internet adresi Ministarstva pravde www.mpravde.gov.rs , portalu e-uprave i Nacionalne službe za zapošljavanje, kao
i u listu „Poslovi“.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija zaposlila je skoro 600 komandira u Službi za obezbeđenje u više zavoda u Srbiji od 2020. godine.

Continue Reading

aktuelno

PREMINUO BORA ČORBA U 72. GODINI: Legendarni frontmen Riblje čorbe izgubio bitku sa teškom upalom pluća

Published

on

By

Bora Đorđević, frontmen grupe Riblja čorba, preminuo je u 72. godini. On je nedavno primljen u bolnicu u Ljubljani s jakom upalom pluća. Bio je na terapiji antibioticima i na kiseoniku, a posle nekoliko dana zbog pogoršanog stanja, stavljen je na respirator. On se, inače, dugo borio i s teškom bolešću. Muzičar je i pred Novu godinu imao upalu pluća zbog čega je tada otkazao koncert u Nišu.

Doktor mi je izričito zabranio svaki napor jer bolujem od jake upale pluća tako da bi mi nastup pogoršao zdravstveno stanje. Pobedićemo bolest i vidimo se prvom prilikom – poručio je tada Bora organizatorima I pobedio bolest.

 

Nažalost, sada bitku nije uspeo da dobije. Bora Đorđević je rođen 1952. godine u Čačku. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, a nakon problema sa zakonom izbačen je iz gimnazije. Njegovi roditelji su tada, kako bi pobegli od „sramote“ koju im je prouzrokovao, odlučili da se presele u Beograd. Tu je Bora završio Petu gimnaziju i upisao Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Nikada nije primljen na glumu, pa je upisao organizaciju na FDU. Grupu Riblja čorba 1978. godine. Za više od 45 godine karijere snimili su 20 studijskih albuma i osam lajv izdanja. Poslednje album „Da tebe nije“ izdao je Siti rekords. Desetak godina živeo je u Sloveniji, gde se treći put oženio

Bacio sam sidro u mirnoj Ljubljani i mnogo mi je lepo sa Dubravkom, ženom koju volim. Ima li veće sreće nego voleti i biti voljen. I što je najljepše, moja posljednja ljubav prihvatila je da se uda za mene. Ona će biti mlada, a ja staroženja, tako me s pravom nazvala. Venčali smo se 25. maja, na Dan mladosti, u Grčkoj na Santoriniju – izjavio je svojevremeno Bora za „Stori“. Đorđević je za sebe umeo da kaže da je prvo Srbin, pa tek onda roker. Pisac i muzičar je 15. februara 2021. godine nagrađen Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena. Iza sebe je ostavio sina Borisa, kojeg je dobio s prvom suprugom Draganom, koja je bila njegova ljubav iz srednje škole.

Continue Reading

Najpopularnije