Kragujevački Medicinski fakultet postao je tema ne samo u naučnim krugovima, već i u svakodnevnim razgovorima. Razlog za to je dostignuće redovnog profesora Fakulteta medicinskih nauka, dr Vladislava Volarevića, koji je rangiran među 0,05% najboljih naučnika na svetu u oblasti matičnih ćelija.
Dekan Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu, prof. dr Vladimir Jakovljević, naglašava značaj ovog priznanja. „Svako priznanje našim profesorima značajno je i predstavlja popunjavanje kolone za globalno rangiranje. Ponosni smo na sve istraživače, a prošle godine je pokazano da su mnogi kragujevački istraživači bili jedni od najcitiranijih u svetu. Ovo je veliki kompliment za profesora Volarevića i velika stvar za naš fakultet i Univerzitet,“ ističe dekan Jakovljević.
Prof. dr Volarević, treći najbolji naučnik na svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija, ističe da mu ovo priznanje mnogo znači, ali i da je važno za naučnu zajednicu. „Smatram ovo ne samo kao lično priznanje, već i kao priznanje za tim ljudi kojim rukovodim i s kojima radim. Ovo je rezultat našeg petogodišnjeg rada, a da bismo došli do toga, bavimo se matičnim ćelijama već 15-20 godina,“ kaže prof. dr Vladislav Volarević.
Dekan Jakovljević očekuje da će se broj inostranih studenata sledeće godine povećati, zahvaljujući uspehu profesora i njihovom visokom rangiranju na svetskim listama. „Na Fakultetu medicinskih nauka studira oko 2500 studenata, od kojih je 300 stranih.Prvi i osnovni razlog njihovog dolaska je zbog naših pozicija na svetskim listama i negovanja naučno-istraživačkog rada, kao i zbog tutorskog sistema rada na našem fakultetu,“ ističe dekan.
Pored istraživanja matičnih ćelija, tim prof. Volarevića već gotovo pet godina ispituje štetne efekte duvanskog dima i elektronskih cigareta na imunske i ciljne ćelije. „Prvi smo u jugoistočnoj Evropi formirali Centar za ispitivanje bioloških i hemijskih hazarda. U laboratoriji imamo robota koji imitira pušača, tretira ciljne ćelije i analizira efekte,“ kaže prof. Volarević.
Njegov tim sarađuje sa mnogim inostranim kolegama i istraživačkim centrima u Italiji, Rusiji, Švajcarskoj, Grčkoj, Omanu i Indoneziji. Cilj im je da osnuju veliki balkanski centar za ispitivanje bioloških i hemijskih hazarda.
Dekan Jakovljević dodaje da bi lokalna zajednica trebalo da pruži podršku ovom projektu, olakšavajući boravak studenata u gradu i obezbeđujući im odgovarajuće sadržaje. „Lokalna zajednica treba da se probudi i podrži ove projekte, jer to doprinosi razvoju našeg grada,“ zaključuje dekan Jakovljević.
Foto:Rtk