U JKP „Šumadija“ državni sekretar razgovarao je sa direktorom preduzeća Miroslavom Petrašinovićem, članicom Gradskog veća za poljoprivredu dr Snežanom Živanović Katić i savetnikom gradonačelnika Damjanom Srejićem.

Cilj posete zoohigijenskih službi je upoznavanje sa problemima i sagledavanje činjeničnog stanja s posebnim osvrtom na higijenu, imajući u vidu da stalno imamo pritužbe od udruženja za zaštitu životinja da zoohigijenske službe ne rade na human način i svoj posao ne rade kako treba. U Kragujevcu smo se uverili da to nije tako, rekao je državni sekretar dr Boban Kostić. Po Zakonu o veterinarstvu svaka lokalna samouprava bi trebalo da osnuje zoohigijesnku službu koja se bavi problemom rešavanja napuštenih pasa na svojoj teritoriji i trebalo bi da izrade program kontrole napuštenih pasa, a grad Kragujevac je sve uradio u skladu sa Zakonom i propisima koji su predviđeni za obavljanje delatnosti ove službe, rekao je Kostić. Kao jedan od problema državni sekretar naveo je i to što  veliki broj vlasničkih pasa, ne samo u Kragujevcu, već i u ostalim gradovima Srbije, nisu vakcinisani, a samim tim nisu ni čipovani, pa ukoliko dođe do ozlede građanina od strane psa, ne može da se utvrditi je li reč o napuštenom ili vlasničkom psu. Pokretanja sudskih postupaka prilikom ozlede prouzrukuje velike troškove iz gradskog i iz budžeta javnih preduzeća. Ovo jeste jedan od glavnih problema sa kojim ćemo upoznati ministra kako bi krenuli sa rešavanjem problema sa kojim se do sada niko nije uhvatio u koštac, a u čije ćemo rešavanje uključiti i udruženja za zaštitu životinja, najavio je Kostić.

Nakon posete domaćinstvu Gorana Pantića koje ima 18 grla i bavi se proizvodnjom mleka koje isporučuje kompaniji Megle, državni sekretar je izrazio zadovoljstvo što je domaćin ostvario sve subvencije koje je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS predvidelo za 2024. godinu. On je naveo da je budžet za 2025. godinu rekordni i iznosi 138 milijardi i podsetio da je tokom 2024. godine isplaćena 21 mera i tako realizovan kompletan plan podsticajnih mera Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Podsetivši da je do pre par godina budžet za subvencije poljoprivrednicima iznosio 25 miliona dinara, Snežana Živanović Katić naglasila je da usvojenih 94 miliona dinara u ove svrhe za 2025. godinu pokazuje naklonjenost gradonačelnika i njegovih saradnika da ta sredstva iz godine u godinu uvećavaju. Govoreći o podsticajima za poljoprivredu, ona je istakla da je nekoliko programa namenjeno direktno stočarima. Pre svega, to je kupovina priplodnih grla za koja je povraćaj 50% od vrednosti investicije. Konkretno, na primeru junica to iznosi 120 hiljada po grlu, a gazdinstvo u toku godine može da kupi tri grla, navela je Živanović Katić i dodala da Grad sa 50% finansira i opremu za stočarstvo, za veštačko osemenjavanje daje tri hiljade dinara po grlu, a za osiguranje životinja 30% od vrednosti polise. Tu su i subvencije za priključnu mehanizaciju gde se vraća 50% od vrednosti investicije, a program za koji privlači najveće interesovanje je subvencija za kupovinu traktora. Svako domaćinstvo koje kupi traktor kroz subvenciju se iz budžeta Grada bespovratno dobija 600 hiljada. Preko lokalne smouprave oko 1000 domaćinstava godišnje ostvari neki od ovih podsticaja, a tu smo i da poljoprivrednike sa većim finansijskim zahtevima na vreme informišemo o svim nacionalnim programima, IPARD programima, usmerimo ih ka Ministarstvu poljoprivrede i budemo im saradnici, kazala je Živanović Katić.