Društvo
„Vakcine su izuzetno bezbedne i efikasne“- kaže Pavle Zelić, iz Agencije za lekove
Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije izjavio je da je do sada zabeleženo 736 neželjenih reakcija na sve vakcine protiv korona virusa.
Srbija se približava broju od milion građana koji će primiti obe doze vakcine protiv koronavirusa. Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva kaže za RTS da je do sada u Srbiji prijavljeno ukupno 626 slučajeva neželjenih reakcija nakon vakcinacije, kao i da nije bilo nijednog prijavljenog slučaja embolijskih ili trombolitičkih poremećaja nakon prijema vakcine „Astra-Zeneke“. Pokazalo se da su vakcine izuzetno bezbedne, ali i efikasne, poručuje Zelić.
Zbog sumnje da su određeni slučajevi pojave troboze i smrtnih ishoda možda povezani sa davanjem vakcine Astra-Zeneke, evropska agencija proveravala je bezbednost te vakcine, ali i naša Agencija za lekove i medicinska sredstva. Pavle Zelić je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, rekao da je kontinuirano praćena bezbednost i „Astra-Zenekina“ vakcine, ali i svih drugih.
Trenutno imamo 82 prijavljena slučaja neželjenih reakcija na vakcinu ‘Astra-Zeneke’, ali su sve one bile očekivano uobičajeno blage, a tako je bilo uglavnom i za sve ostale vakcine – to su bol na mestu primene, otok, malaksalost, povišena temperatura. Ništa što bi nas zabrinulo“, rekao je Zelić.
Istakao je da nije bilo nijednog prijavljenog slučaja embolijskih ili trombolitičkih poremećaja, opstrukcije i prekida protoka krvi kroz krvne sudove koji su izazvali tu zabrinutost u EU.
„Mi smo juče imali sastanak sa Kancelarijom Svetske zdravstvene organizacije za Evropu, na kojem su bili predstavnici Evropske agencije za lekove, koji su potvrdili isto to. Mi smo dan ranije, pre saopštenja EMA, izdali naše saopštenje gde smo želili da uverimo građane da je odnos koristi i rizika neuporedivo na strani koristi“, naglasio je Zelić.
Napomenuo je da do sada nije bilo neželjenih reakcija ni na „Astra-Zenekinu“ vakcinu, a ni na ostale koje bi zabrinule. „Ostajemo na onom putu koji je najbitniji – to je put vakcinacije“, rekao je Zelić i dodao da svakodnevno prate izveštaje o svim neželjenim reakcijama.
Najviše građana primilo je kinesku vakcinu u Srbiji, a u opticaju su pored vakcine „Astra-Zeneke“, i „Fajzerova“ i „sputnjik V“, a Zelić kaže da poslednji podaci pokazuju da je bilo ukupno 626 slučajeva neželjenih reakcija.
„Dvesta se odnosilo na ‘Fajzerovu’ vakcinu, 224 na ‘Sinofarmovu’, 118 na rusku i 82 na ‘Astra-Zenekinu’. U dva slučaja nismo mogli da definišemo koja je vakcina“, rekao je Zelić.
Naglašavam da svi ovi slučajevi spadaju u kategoriju blažih bilo lokalnih ili sistemskih neželjenih reakcija, dodao je on.
„Nekoliko slučajeva težih neželjenih reakcija“
Na pitanje da li je bilo građana koji su morali u bolnicu zbog neželjenih reakcija, Zelić kaže da su imali nekoliko slučajeva težih neželjenih reakcija.
„Ukupno su četiri povezana sa vakcinama. Prijavljuju se i druge neželjene reakcije težeg tipa, ali se pokazuje istragom da one nemaju veze sa vakcinama i to je jako bitno da građani razumeju da se mi maksimalno posvećujemo svakom ovom slučaju, da istražujemo šta se desilo i dolazimo do odgovora koji je u interesu pre svega populacije, ali i zaštiti od kovida“, naveo je Zelić.
Kada uporedimo sve ove neželjene reakcije ne mogu se staviti u istu kategoriju sa onim što može da izazove kovid 19, poručio je on.
Istakao je da su građani koji su bili bolnicama sada dobro, kao i da nikakvih dugotrajnih posledica nije bilo.
„Pokazalo se, što nas posebno raduje, da su vakcine, i pored onoga što se govorilo da su brzo razvijene, naprotiv izuzetno bezbedne, ali i efikasne“, rekao je Zelić.
„Ovo je prelomni trenutak u vakcinaciji, mi očekujemo one efekte koji su se desili u Izraelu, Emiratima, SAD i u našoj zemlji kada nema više u bolnicama onih koji su se vakcinisali, zato što vakcine sprečavaju dve ključne posledice – hospitalizaciju i smrt. To je ono čega neće biti ubuduće ako nastavimo vakcinaciju ovim tempom“, naglašava Zelić.
U toku je najmasovnija imunizacija stanovništva. Zelić ističe da verovatno nijedan lek u istoriji nije u ovako kratkom roku dat tako velikom broju ljudi.
„Kada pratimo situaciju i na lokalnom i na evropskom i na svetskom nivou, bezbednost je izuzetno visoka i to je ono što nas posebno raduje i onda možemo da prenesemo poruku građanima da su vakcine zaista bezbedne ne samo zato što smo procenili u kliničkim istraživanjima, već i u realnom životu“, kaže Zelić.
„Ovo je prelomni trenutak – svi treba da se vakcinišemo“
Objasnio je da se neželjene reakcije na vakcine pre svega prijavljuju zdravstvenim radnicima, ali i da sami pacijenti mogu prijaviti Institutu „Batut“, institutima za javno zdravlje, kao i direktno Agenciji za lekove i medicinska sredstva.
„Sve se to sliva na jedno mesto, mi smo u konstantnoj vezi sa SZO na ovu temu, ali naravno pre toga kada svaki kontingent vakcina stigne on mora da prođe kontrolu Agencije, našu laboratoriju, proveru dokumentacije. Pre nego što se pojavi na tržištu, svaka serija se temeljno i rigorozno proverava i upravo dobijamo te rezultate koji su nam bitni – da su vakcine i kvalitetne i efikasne i bezbedne“, ističe Zelić.
Očekuje se da „Modernina“ vakcina stigne u Srbiju, a Zelić napominje da će biti spremni u Agenciji za taj dolazak.
Citirao je Voltera, koji je rekao da je svaki veliki uspeh dete umeća i smelosti.
„Mislim da smo ovde pokazali i veliko umeće i sposobnost na državnom nivou, ali i smelost da uđemo u borbu sa pandemijom i da pobedimo. Sada očekujemo podršku građana, ovo je ključni i prelomni trenutak, sada svi treba da se vakcinišemo i da stavimo tačku na ovu priču“, zaključio je Zelić.
Ane Stamenković sa Pavlom Zelićem
Ne propustite:
Društvo
POČINJE ISPLATA PENZIJA: Nema kašnjenja, sve ide po planu – Evo kome prvo leže novac
Isplata oktobarskih penzija zvanično će početi 2. novembra, a završava se 9. novembra.
Prvi na spisku za isplatu penzija su penzioneri iz kategorije samostalne delatnosti, oni će svoj novac dobiti drugog u mesecu (grupa koja penzije prima preko tekućih računa). Oni koji novac dobijaju na kućne adrese i koji pare dižu na šalterima pošta iste mogu očekivati 4. novembra.
Nakon njih 5. novembra penzije ležu na račune penzionera iz kategorije poljoprivrednih i vojnih osiguranika.
Poslednji će svoje penzije dobiti penzioneri iz kategorije zaposleni. Njima će novac na račune leći 9. novembra, dok će isplata na kućne adrese ili na šalterima pošte početi 8. novembra.
Takođe, penzioneri iz kategorije „Republike bivše SFRJ“ svoj novac mogu očekivati 8. novembra.
Ne propustite:
Društvo
ZIMSKE GUME OBAVEZNE OD 1. NOVEMBRA: Kaznu možete da izbegnete samo u 1 slučaju, a neki pneumatici ne koštaju više od 4.000 RSD! Evo koji su tačno najjeftiniji
Zimske gume na vozilima biće obavezne od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko je na putu sneg, led ili poledica, kako je to propisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja. Od 1. novembra važi i zakonska odredba koja se tiče posedovanja zimske opreme, a u nju, sem odgovarajućih guma, spadaju i lanci za sneg koje koristite na delovima puta gde je znakom jasno obeležena njihova upotreba po snegu.
Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja, u obavezi ste da imate sve četiri zimske gume sa oznakom M+S (MS, M-S ili M&S) u periodu od 1. novembra do 1. aprila, a pri tome šara na gumama ne sme da ima dubinu manju od četiri milimetra.
Koliko može bez zimskih guma nekažnjeno
Tolerancija postoji ukoliko nema zadržanog snega i leda na kolovozu, jer zakon ne nalaže kao obavezu da ih koristimo ukoliko na putu nema snega, leda ili poledice i kaznu nećete platiti. To znači da vozači u periodu od 1. novembra do 1. aprila mogu da voze i na letnjim gumama ako su putevi suvi.
Ipak, savetuje se da je najbolje da tokom čitavog navedenog perioda na vozilu imate adekvatne gume i za to postoje razlozi.
Sneg, led i poledica nisu jedini razlozi zašto biste letnje gume na svom automobilu zamenili zimskim gumama. Bitna je i temperatura vazduha, a stručnjaci se uglavnom slažu u tome da je sedam stepeni temperatura koja bi trebalo da posluži kao odrednica kada treba menjati gume.
Kolike su kazne
Ako, ipak, sve ove troškove jednostavno izbegnete i u periodu od 1. novembra do 1. aprila se na ulici ili putu nađete u automobilu sa letnjim gumama, a kolovoz kojim se krećete nije suv, može vas očekivati kazna od 10.000 do 20.000 dinara, ako ste odgovorno lice kazna je od 6.000 do 50.000 dinara, dok je kazna za pravno lice u rasponu od 60.000 do čak 800.000 dinara.
Zašto letnje gume ne treba imati zimi
Kako objašnjavaju saobraćajni stručnjaci, osim što ima drugačije šare na gaznoj površini, zimska guma se od letnje razlikuje i po tome što je izrađena od drugačije smeše.
Razlog je da se na niskim temperaturama ne bi previše stvrdnula i kako bi pružila bolje prijanjanje za asfalt. Tada je kraći zaustavni put prilikom kočenja, kao i bolje ponašanje vozila prilikom nagle promene pravca i u krivinama.
Agencija za bezbednost saobraćaja navodi da su zimski pneumatici preporučljivi i kada su kolovozi suvi, ako su temperature niže od sedam stepeni.
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja ranije je upozorio da “temperatura kolovoza može da bude znatno niža od spoljne”. Za letnje gume je problem je jer na temperaturama nižim od sedam stepeni Celzijusovih gube svoju najvažniju karakteristiku – dobro prijanjanje. Njihov zaustavni put prilikom kočenja je tada i do dva puta duži od uobičajenog traga koji ostavljaju zimski pneumatici.
Kako objašnjavaju saobraćajni eksperti, čak i pri brzini od samo 30 km/h po snegu zaustavićete se nekoliko metara dalje sa letnjim nego sa zimskim gumama pri iznenadnom kočenju, na primer, kada vam na kolovoz “izleti” pešak. Zaustavni put kočenja iznosi 68 metara, dok je sa zimskim gumama 57 metara, što nije nimalo zanemarljiva razlika.
Koliko koštaju zimske gume i koje su jeftinije
Najjeftinije zimske pneumatike, one koji imaju najmanje dimenzije, možete pazariti za nešto manje od 4.000 dinara, dok cena velike zimske gume, pogotovo ako joj je proizvođač neki poznati brend, može biti viša i od 20.000, pa čak i iznad 70.000 dinara.
Kako iz godine u godinu objašnjavaju vulkanizeri, dva osnovna aspekta utiču na to koliko će vas zimska guma koštati. Prvi je prečnik gume i što je on veći, viša je i cena. Drugi aspekt je proizvođač gume.
Na primer, komplet najjeftinijih guma za putnički automobil koje su često zastupljene, a čija je oznaka 175/65/R14, ima početnu cenu od 17.600 dinara. U kategoriji skupljih, a često korišćenih, zimska guma oznake 225/45/R17, komplet od četiri komada koštao je prethodne sezone 36.000 dinara.
Što se tiče zimskih guma za teretna vozila, njihova cena varira od 30.000 do 60.000 dinara po komadu, dok džipovskih zimskih pneumatika nema ispod 10.000 dinara po komadu.
Koliko košta montaža
Cena montaže zimskih guma zavisi i od njene veličine i drugih aspekata, a u Beogradu se kreće od oko 700 do 1.500 dinara po točku, dok u unutrašnjosti Srbije vulkanizeri ovaj posao rade po ceni od oko 2.000 dinara za sve četiri velike gume.
Koliko košta “hotel za gume”
Kada ste konačno kupili i namontirali zimske pneumatike, možda vas očekuje još jedan trošak, u slučaju da nemate dovoljno sopstvenog prostora za deponovanje skinutih letnjih guma. Tu su, u tom slučaju, sve popularniji “hoteli za gume”, koji predstavljaju zaštićen prostor gde možete da bezbedno ostavite vaše gume. Cena te usluge, sudeći po sajtovima na koji nude ovu uslugu kreće se od 100 dinara mesečno po pneumatiku, 400 je za set, a 4.800 je godišnje.
Izvor: BiznisKurir/NS uživo
Ne propustite:
Društvo
Novinari napadnuti i izvrgnuti strašnim uvredama: UMMR od ministra Dačića traži ostavku načelnika čačanske policije jer se nije adekvatno reagovalo
Nakon učestalih napada na novinare na teritoriji Čačka, a poslednji u nizu dogodio se na protestu u Preljini, oglasilo se Udruženje medija i medijskih radnika koje je, kako tvrde, usled brojnih propusta zatražilo od ministra policije Ivice Dačića, da smeni čelnika PU Čačak, Draška Darijevića navodeći da u više navrata nisu odreagovali na pravi način, štiteći prava slobode medija, slobode kretanja i zaštiti bezbednosti novinara i medijskih radnika. U saopštenju se navodi:
– Svedoci smo da su mediji i medijski radnici sve više na meti napada kojekakvih aktivista i demonstranata i da im je čak i lična bezbednost ugrožena. Smatramo da PU Čačak nije dovoljno učinila da zaštiti neometan rad novinara i da im je bezbednost bila ugrožena na Kablaru, u Preljini i drugim mestima odakle su izveštavali, istče se u saopštenju UMMR.
Dodaju da su u više navrata prijavljivani su slučajevi gde su novinarske slobode i bezbednost dovedeni u pitanje.
– Poslednji odgovor PU Čačak da ‘niko nije prijavio nasilje prema novinarki Informer televizije Dragani Ćendić’ koja je najbrutalnije maltretirana i vređana na protestima ekologa u Preljini što se čak videlo i u direktnom tv prenosu, kap je koja je prelila čašu. Smatramo da načelnik PU Čačak treba da podnese ostavku ili bude smenjen”, kaže se u saopštenju Udruženja medija i medijskih radnika upućenom Ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću.
Foto :Rina
Ne propustite:
-
Crna Hronika3 седмице ago
ČETVORICA MUŠKARACA DOŠLA NA PUMPU, A ONDA JE USLEDIO HAOS Jezivi detalji obračuna u Kragujevcu
-
fokus2 седмице ago
Velike PROMENE u Kragujevcu – Ko će biti NOVI direktor JKP Šumadija a ko Šumadija sajma?
-
fokus2 седмице ago
Bahato ponašanje sina kragujevačkog privrednika završilo tučom: Porodica pokušava da prikrije incident
-
Crna Hronika4 седмице ago
OVO JE DRAGAN IZ STRAGARA KOD KRAGUJEVCA KOJI SE UDAVIO U FRANCUSKOJ NA SVOJ ROĐENDAN
-
fokus2 седмице ago
LETI PERJE u Kragujevcu – DAŠIĆ meša KARTE!
-
Crna Hronika4 седмице ago
Kragujevčani uhvaćeni u trgovini falsifikovanom firmiranom garderobom
-
fokus1 седмица ago
KARTE SU PODELJENE: Evo ko će se naći na NAJBITNIJIM FUNKCIJAMA u Kragujevcu
-
Crna Hronika3 седмице ago
Vozač V.L. u teškom alkoholisanom stanju izazvao saobraćajnu nezgodu, oštećen frizerski salon