Poveži se sa nama
Admiral

fokus

Stop femicidu – Ne ignoriši zlo!

Published

on

Institucionalni okvir, prevencija i uloga muške populacije kao pokretača promena, a ne počinica teme su o kojima se danas razgovaralo na panelu koji je u Kragujevcu povodom svetske kampanje „16 dana aktivizma” organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u okviru projekta Nemačke razvojne saradnje „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji”, a u okviru kampanje „Stop femicidu!”.

Cilj kampanje je da podigne svest svih građana i građanki u Republici Srbiji o štetnosti pojave femicida u našem društvu i mobiliše sve organe javne vlasti, medije, organizacije civilnog društva i druge aktere u primeni politike Vlade Republike Srbije ka nultoj toleranciji prema nasilju.

Imajući u vidu da je u Republici Srbiji od početka godine u femicidu ubijeno 27, a u proteklih 10 godina preko 300 žena proistekla je potreba da se obratimo javnosti i ukažemo na fenomen femicida i nasilja koji nisu prisutni samo u Srbiji već i u čitavom svetu, kazala je Nina Mitić, pomoćnica ministra u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Republika Srbija se protiv nasilja bori zakonima. Krivični zakonik izmenjen je 2016. Godine, 2017. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, 2018. Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, 2021. Zakon o rodnoj ravnopravnosti i izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije, podsetila je i ona i dodala da je i dalje statistika poražavajuća. Ministarstvo se zalaže za to da se napravi javni registar, zatim za odgovore svih aktera u Republici Srbiji o tome da li femicid treba da bude posebno krivično ili će biti u izmenama i dopunama postojećeg krivičnog zakonika. Sve su ovo pitanja na koja i dalje nemamo odgovor i nisu samo potreba resornog ministarstva već pre svega žena, organizacija ali i medija kao neophodne karike koji mogu da utiču na to da se na pravi način spasu životi mladih žena i devojčica, poručila je Mitić.

U tradiciji naših naroda je zaštita najslabijih. Zbog toga se najtežom povredom moralnih i tradicionalnih vrednosti smatra nasilje i ubistvo najslabijih. Femicid kao oblik ovakvog ponašanja je u potpunosti mimo tradicionalnih vrednosti našeg naroda i mora biti, kako zakonski sankcionisan, tako i osuđen od strane svih građana, bez obzira na pol, nacionalnu i versku pripadnost, rekao je Miroslav Petrašinović, član Privremenog organa grada Kragujevca. Da bi se nasilje nad ženama i devojčicama smanjilo i nestalo, prvi korak je da svi, kao društvo i pojedinci, ne okrećemo glavu i ne ignorišemo zlo koje se, najčešće, dešava blizu nas. Nasilje se može desiti svakoj ženi i nije posledica njenog ponašanja, rekao je on i poručio da je zbog toga važno raditi na promeni društvene klime, jačanju institucija, multisektorskoj saradnji i osnaživanju naših građanki da prepoznaju i pruže otpor nasilju

Bez obzira na odličnu zakonodavnu regulativu, nacionalne strateške dokumente i podrške institucionalnog nivoa i nevladinog sektora femicid se još uvek dešava kod nas ali i svuda u svetu. Podatak da je prošle godine zabeležen najveći broj femicida, čak 89000, govori da je on globalna pandemija, rekla je Gordana Damnjanović, članica Komisje Privremnog organa. Pored toga što je prepoznat kao lider u oblasti rodne ravnopravnosti, grad Kragujevac je jedan od retkih gradova koji uz podršku Crvenog krsta radi sa decom na promovisanju humanih vrednosti, toleraciji, nenasilnom ponašanju, zatim imamo regionalnu Sigurnu kuću, Savetovalište za brak i porodicu, očuvanje i unapređenje reproduktivnog zdravlja i snažnu podršku civilnog sektora, što nas je preporučilo i za organizovanje današnjeg panela. Ipak, kazala je Damnjanović da je potrebno još puno toga uraditi i zagovarati nultu toleranciju prema nasilju, a to znači nezatvaranje očiju, menjanje svesti javnosti i rad na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj prevenciji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

49. oktobarski zdravstveni dani u Kragujevcu: Fokus na neuronaukama i medicinskim izazovima

Published

on

By

Oktobar, već tradicionalno u znaku medicine, ove godine po 49. put donosi Oktobarske zdravstvene dane u Kragujevcu, zakazane za 24. i 25. oktobar 2024. godine. Cilj ovog značajnog stručnog skupa je okupljanje članova Srpskog lekarskog društva, kao i drugih zdravstvenih radnika, radi unapređenja znanja, veština i stavova u skladu sa najnovijim dostignućima u medicini.

Ovogodišnja glavna tema kongresa glasi: „Neuronauke – medicinski, tehnološki i inkulturacioni izazovi“. Učesnici će kroz različite forme skupa imati priliku da steknu nova znanja, razmene iskustva i unaprede socijalnu interakciju sa svojim kolegama, kao i da se bliže upoznaju sa izazovima koje neuronauke donose u savremenoj medicini.

Podršku organizaciji ovog skupa pružaju Grad Kragujevac, Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Univerzitetski klinički centar Kragujevac, kao i brojni drugi zdravstveni i akademski partneri iz regije.

Oktobarski zdravstveni dani su, odlukom Zdravstvenog saveta Srbije, akreditovani kao međunarodni kongres (A-1-1704/24) i donose bodove za učesnike iz različitih oblasti medicine, uključujući lekare, stomatologe, farmaceute, bihemičare, medicinske sestre i tehničare. Učesnici će moći da osvoje bodove u sledećim kategorijama: predavač (15 bodova), usmena prezentacija rada (13 bodova), poster prezentacija (11 bodova), dok pasivni učesnici (slušaoci) dobijaju 10 bodova.

Ovaj skup predstavlja jedinstvenu priliku za sve zdravstvene radnike da unaprede svoje profesionalne kompetencije, razmene znanja sa kolegama i osveže pristup modernim izazovima u medicini.

Continue Reading

fokus

Srbija bi do kraja godine trebalo da dostigne procenu privrednog rasta od 3,8 odsto

Published

on

By

Na današnjoj sednici Saveta za koordinaciju aktivnosti i mera za rast bruto domaćeg proizvoda u čijem radu je učestvovao i gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić istaknuto je da bi Srbija do kraja godine trebalo da dostigne procenu privrednog rasta od 3,8 odsto.

Na sednici Saveta za BDP, na kojoj su analizirani rezultati u svim oblastima važnim za stabilnost domaće ekonomije i održivi privredni rast, ukazano je na to da su građevinarstvo, rudarstvo, industrija i sektor IKT ključne oblasti za ostvarivanje privrednog rasta.

Za postizanje većeg privrednog rasta, važno je, kako je navedeno, da svaki projekat i sva ministarstva, lokalne samouprave i javna preduzeća ubrzaju aktivnosti da bi se ispoštovali rokovi.

Jedna od tema bila je i Zelena agenda, odnosno stvaranje uslova za blagovremenu pripremu privrede za uvođenje takse na ugljen-dioksid na tržištu EU, koja počinje sa punom primenom početkom 2026. godine.

Na sednici je zaključeno da je neophodno kontinuirano praćenje i izveštavanje o stanju investicionih projekata i ubrzanje njihove realizacije, s obzirom na to da je otpočeo četvrti kvartal 2024. godine.

Continue Reading

Društvo

ZIMSKE GUME OBAVEZNE OD 1. NOVEMBRA: Kaznu možete da izbegnete samo u 1 slučaju, a neki pneumatici ne koštaju više od 4.000 RSD! Evo koji su tačno najjeftiniji

Published

on

By

Zimske gume na vozilima biće obavezne od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko je na putu sneg, led ili poledica, kako je to propisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja. Od 1. novembra važi i zakonska odredba koja se tiče posedovanja zimske opreme, a u nju, sem odgovarajućih guma, spadaju i lanci za sneg koje koristite na delovima puta gde je znakom jasno obeležena njihova upotreba po snegu.

Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja, u obavezi ste da imate sve četiri zimske gume sa oznakom M+S (MS, M-S ili M&S) u periodu od 1. novembra do 1. aprila, a pri tome šara na gumama ne sme da ima dubinu manju od četiri milimetra.

Koliko može bez zimskih guma nekažnjeno

Tolerancija postoji ukoliko nema zadržanog snega i leda na kolovozu, jer zakon ne nalaže kao obavezu da ih koristimo ukoliko na putu nema snega, leda ili poledice i kaznu nećete platiti. To znači da vozači u periodu od 1. novembra do 1. aprila mogu da voze i na letnjim gumama ako su putevi suvi.

Ipak, savetuje se da je najbolje da tokom čitavog navedenog perioda na vozilu imate adekvatne gume i za to postoje razlozi.

Sneg, led i poledica nisu jedini razlozi zašto biste letnje gume na svom automobilu zamenili zimskim gumama. Bitna je i temperatura vazduha, a stručnjaci se uglavnom slažu u tome da je sedam stepeni temperatura koja bi trebalo da posluži kao odrednica kada treba menjati gume.

Kolike su kazne

Ako, ipak, sve ove troškove jednostavno izbegnete i u periodu od 1. novembra do 1. aprila se na ulici ili putu nađete u automobilu sa letnjim gumama, a kolovoz kojim se krećete nije suv, može vas očekivati kazna od 10.000 do 20.000 dinara, ako ste odgovorno lice kazna je od 6.000 do 50.000 dinara, dok je kazna za pravno lice u rasponu od 60.000 do čak 800.000 dinara.

Zašto letnje gume ne treba imati zimi

Kako objašnjavaju saobraćajni stručnjaci, osim što ima drugačije šare na gaznoj površini, zimska guma se od letnje razlikuje i po tome što je izrađena od drugačije smeše.

Razlog je da se na niskim temperaturama ne bi previše stvrdnula i kako bi pružila bolje prijanjanje za asfalt. Tada je kraći zaustavni put prilikom kočenja, kao i bolje ponašanje vozila prilikom nagle promene pravca i u krivinama.

Agencija za bezbednost saobraćaja navodi da su zimski pneumatici preporučljivi i kada su kolovozi suvi, ako su temperature niže od sedam stepeni.

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja ranije je upozorio da “temperatura kolovoza može da bude znatno niža od spoljne”. Za letnje gume je problem je jer na temperaturama nižim od sedam stepeni Celzijusovih gube svoju najvažniju karakteristiku – dobro prijanjanje. Njihov zaustavni put prilikom kočenja je tada i do dva puta duži od uobičajenog traga koji ostavljaju zimski pneumatici.

Kako objašnjavaju saobraćajni eksperti, čak i pri brzini od samo 30 km/h po snegu zaustavićete se nekoliko metara dalje sa letnjim nego sa zimskim gumama pri iznenadnom kočenju, na primer, kada vam na kolovoz “izleti” pešak. Zaustavni put kočenja iznosi 68 metara, dok je sa zimskim gumama 57 metara, što nije nimalo zanemarljiva razlika.

Koliko koštaju zimske gume i koje su jeftinije

Najjeftinije zimske pneumatike, one koji imaju najmanje dimenzije, možete pazariti za nešto manje od 4.000 dinara, dok cena velike zimske gume, pogotovo ako joj je proizvođač neki poznati brend, može biti viša i od 20.000, pa čak i iznad 70.000 dinara.

Kako iz godine u godinu objašnjavaju vulkanizeri, dva osnovna aspekta utiču na to koliko će vas zimska guma koštati. Prvi je prečnik gume i što je on veći, viša je i cena. Drugi aspekt je proizvođač gume.

Na primer, komplet najjeftinijih guma za putnički automobil koje su često zastupljene, a čija je oznaka 175/65/R14, ima početnu cenu od 17.600 dinara. U kategoriji skupljih, a često korišćenih, zimska guma oznake 225/45/R17, komplet od četiri komada koštao je prethodne sezone 36.000 dinara.

Što se tiče zimskih guma za teretna vozila, njihova cena varira od 30.000 do 60.000 dinara po komadu, dok džipovskih zimskih pneumatika nema ispod 10.000 dinara po komadu.

Koliko košta montaža

Cena montaže zimskih guma zavisi i od njene veličine i drugih aspekata, a u Beogradu se kreće od oko 700 do 1.500 dinara po točku, dok u unutrašnjosti Srbije vulkanizeri ovaj posao rade po ceni od oko 2.000 dinara za sve četiri velike gume.

Koliko košta “hotel za gume”

Kada ste konačno kupili i namontirali zimske pneumatike, možda vas očekuje još jedan trošak, u slučaju da nemate dovoljno sopstvenog prostora za deponovanje skinutih letnjih guma. Tu su, u tom slučaju, sve popularniji “hoteli za gume”, koji predstavljaju zaštićen prostor gde možete da bezbedno ostavite vaše gume. Cena te usluge, sudeći po sajtovima na koji nude ovu uslugu kreće se od 100 dinara mesečno po pneumatiku, 400 je za set, a 4.800 je godišnje.

 

 

Izvor: BiznisKurir/NS uživo

Continue Reading

Najpopularnije