Poveži se sa nama
Admiral

fokus

Učenje o važnosti održivog razvoja od najranijeg uzrasta

Objavljeno

U Restoranu „Bašta“ danas je održana završna konferencija projekta „Šetnjom do otkrića“ koji je Predškolska ustanova „Đurđevdan“ realizovala u okviru ERAZMUS+ programa Evropske unije. Projekat je vaspitačima pružio priliku da kroz aktivnosti sa kolegama iz Evropske unije razviju i unaprede znanja o održivom razvoju i primere dobre prakse primene u radu sa decom.

Učesnicima konferencije u ime Grada Kragujevca obratio se Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine, ističući da će predškolska ustanova kao glavna karika u odgoju naše dece uvek imati podršku lokalne samouprave.

Grad Kragujevac ulaže veliki trud i rad da kod najmlađih generacija podigne svest o tome koliko je bitno voditi računa o zaštiti životne sredine. Zato je ovaj ekološki projekat važan ne samo za vašu ustanovu, već za ceo grad. Želimo da ponudimo nove načine brige za okolinu i očuvanje prirode, a vi ste imali priliku da vidite kako to funkcioniše u zemljama regiona i da sve što je pozitivno i vredno implementirate u našem gradu, rekao je Nikezić.

Direktorka PU „Đurđevdan“, Tijana Ristović, naglasila je da njihova ustanova oduvek teži unapređenju obrazovnog procesa i podizanju svesti o ekološkim vrednostima među najmlađima. Projekat „Šetnjom do otkrića“ predstavlja ključni korak ka ostvarenju tih ciljeva. Rano obrazovanje dece važno je za formiranje svesti o očuvanju životne sredine, a kroz neposredno iskustvo u prirodi mališani najbolje usvajaju znanja o njenim vrednostima, istakla je Ristović.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

U Kragujevcu predstavljen program prevencije nasilja na lokalnom nivou

Objavljeno

Pod pokroviteljstvom ministarke bez portfelja zadužene za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Tatjane Macure, u Kragujevcu je danas predstavljen program „Sigurna zajednica-program prevencije nasilja na lokalnom nivou“. Program je deo šireg projekta „Prevencija porodičnog i vršnjačkog nasilja na teritoriji Topole i okolnih opština“ koji sprovodi Centar za socijalne inovacije i integracije u partnerstvu sa Udruženjem stručnjaka za podršku deci i mladima „Logos T“. Program je osmišljen kao inovativni model prevencije nasilja sa fokusom jačanja lokalnih kapaciteta, edukacije i osnaživanja zajednice.

Kada je reč o prevenciji nasilja kojim su izložene žene i deca, za preko 80 organizacija civilnog društva u prethodnoj godini izdvojili smo 100 miliona dinara. Važno je da podržimo organizacije i da na lokalnom nivou, putem medija predstavimo najefikasnije metode u osnaživanju zajednice, rekla je Tatjana Macura. Kako bi se situacija u našem društvu poboljšala, organizovali smo otvorene tribine koje uključuju veliki broj stručnjaka a na kojima se neposredno radilo sa decom i ujedno pružala podrška ženama, žrtvama nasilja. Prema podacima PU Kragujevac u odnosu na prethodnu godinu 42% je manje prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja, a ohrabruje nas i to da na teritoriji Kragujevca nema ni jedan slučaj ubistva. Nastavićemo sa aktivnostima jer dobra praksa koja ovde postoji treba da se proširi i na ostale opštine u Srbiji. Nastavićemo da radimo na prevenciji nasilja, pružati podršku organizacijama civilnog društva i na osnovu njihovih izveštavanja, naglasila je Macura pripremiti aktivnosti u cilju postizanja još boljih rezultata.

Grad Kragujevac posebnu pažnju posvećuje prevenciji nasilja. Godinama unazad, podsetila je dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava, negujemo multidisciplinarno povezivanje i međusektorsku saradnju svih institucija i aktera. Usvojili smo nekoliko važnih strateških dokumenata, lokalnih akcionih planova u oblasti prevencije nasilja čime ćemo ući u ciklus novog strateškog planiranja u prepoznavanju ove oblasti. Posebno smo posvećeni prevenciji porodičnog i vršnjačkog nasilja jer samo zajedno i ujedinjeni možemo sve, poručila je dr Damnjanović zahvalivši se Macuri i njenom timu ma podršci osam organizacija civilnog društva iz Kragujevca.

Program je zamišljen kao multisektorski rad predstavnika različitih institucija u lokalnoj zajednici, sa idejom da pozitivno utičemo na maloletnike i mlade osobe rekao je autor programa, Boris Herman. Kao deo programa predstavljena je brošura koja sadrži konkretne korake za formiranje tima za prevenciju nasilja u lokalnoj zajednici, zatim kako razgovarati sa zajednicom, kako ih motivisati da se uključe i kako zajedno pronaći rešenje, kazao je Herman i dodao da bi projekat trebalo da rezultira smanjenju maloletničke delikvencije u lokalnoj zajednici.

Continue Reading

fokus

Vučić: U narednim danima počinje proizvodnja Fijata Pande u Kragujevcu

Objavljeno

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će u narednim danima u Kragujevcu početi proizvodnja električnog Fijata Pande.

„To je važna stvar, ali još nismo izgradili mrežu ‘pametnih’ punjača. To je krenulo, pa se zaustavilo, mnogo moramo da radimo i da budemo neuporedivo efikasniji“, rekao je Vučić novinarima u Davosu.

On je naveo da je za Srbiju važno da razvija veštačku inteligenciju i radi na uvođenju modernih tehnologija.

„To su stvari koje su za nas neophodne i ne smemo da zaostajemo“, poručio je Vučić.

Dodao je da će se paralelno sa tim sprovoditi i žestoka borba protiv korupcije, ali i borba za to da se radi više.

Continue Reading

Društvo

Brnabić: Ako studenti ne ispune uslov za godinu gube stipendije, mesta u domu, vraćaju kredite…

Objavljeno

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić: Sednica o blokadama fakulteta nije politička, već posvećena studentima

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se na sednici Odbora za obrazovanje, kazala je da sednica sa jednom tačkom dnevnog reda – blokade fakulteta, nije sazvana iz političkih razloga, već da bi se sagledalo sve što se dešava u poslednja dva i po meseca i kakav uticaj blokade imaju na studente, njihove porodice, ali i konsekvence po državni sistem visokog obrazovanja.

Brnabić je istakla da obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica, već da je obrazovanje nadpolitička tema i naglasila da je autonomija univerziteta ne samo ustavna kategorija, već i apsolutna svetinja za ovu vlast i državu.

„Na ovoj sednici ne samo da nemamo pravo, već ni nameru da se mešamo i utičemo na autonomiju univerziteta. Jasno je pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, čak je i dobrodošlo u parlamentarnoj demokratiji kakva je Srbija da se izjasne i podstaknu promene u društvu.

Za svako demokratsko društvo je ovo dobro, normalno i prirodno, ali s druge strane, svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana oko nas“, poručila je Brnabić.

Predsednica parlamenta je navela da u Srbiji ima oko 268.000 studenata, od kojih je 230.743 na državnim univerzitetima, a od tih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih.

Moramo sagledati probleme nastale zbog blokada – ko štiti prava studenata?

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji.

Ona je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, navela da zbog blokada postoje tri pretnje.

Istakla je da je prva pretnja da preko 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.

Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su odluke doneli plenumi.

Treća pretnja je da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, jer, kako je objasnila, ako samo 100 studenata koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se refundira školarina, ti fakulteti bankrotiraju, navela je Brnabić.

Đukić Dejanović: Ministarstvo se trudi da uspostavi dijalog sa svima, ali nema razumevanja

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se Ministarstvo trudi da uspostavi dijalog sa svima koji izražavaju nezadovoljstvo i da joj je žao što ne postoji razumevanje za dijalog.

Navela je da je raduje današnja atmosfera sa sednice, bez obzira na nervozu, koju, kako je rekla, ispoljava deo poslanika.

„Dozvolite da budemo različiti, da ipak poštujemo jedni druge utoliko da se saslušamo. Ja još nisam počela da govorim, a vi ste izrazom lica pokazali da vas iritiram“, rekla je Đukić Dejanović, čije su obraćanje prekidali članovi Odbora iz opozicije.

Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja, i dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano o tome kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.

Počela sednica Odbora za obrazovanje, tema blokade fakulteta i zaštita prava studenata

Sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na čijem je dnevnom redu jedna tačka – blokada fakulteta i zaštita prava studenata, počela je oko 12.00 časova u Skupštini Srbije.

Zbog značaja teme, sednicu, koju je sazvao predsednik Odbora Marko Atlagić, vodi predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.

Sednici prisustvuje i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, kao i njeni saradnici iz Ministarstva prosvete.

Continue Reading

Najpopularnije