Poveži se sa nama
Admiral

kultura

Na Sretenje u Kragujevcu: Statueta Joakim Vujić glumici Branki Petrić

Published

on

Ovogodišnja dobitnica Statuete Joakim Vujić  kragujevačkog teatra, koja se dodeljuje za izuzetan doprinos razvoju pozorišne umetnosti u Srbiji, je glumica Branka Petrić.

Branka Petrić ( foto RTS)

Odluku o dodeli jednog od najznačajnijih priznanja u oblasti pozorišne umetnosti u Srbiji doneo je žiri u sastavu: Mladen Кnežević, direktor Кnjaževsko-srpskog teatra, Miloš Latinović, direktor Bitef teatra, Jelena Stojanović Patrnogić, direktorka kragujevačkog Pozorišta za decu i glumci Кnjaževsko-srpskog teatra Ana Todorović i Nikola Milojević, koji su između ostalog, u obrazloženju naveli da je svojim celokupnim glumačkim opusom Branka Petrić zasluženo stala uz rame velikanima srpskog pozorišta koji su bili laureati nagrade Joakim Vujić u proteklih skoro četrdeset godina.

 

Prsten sa likom Joakima Vujića za izuzetan doprinos razvoju Кnjaževsko-srpskog teatra i afirmaciji njegovog ugleda u zemlji i inostranstvu dodeljuje se glumici Vladanki Pavlović.

Za izuzetnu posvećenost poslu i postignute umetničke rezultate u protekloj kalendarskoj godini godišnje nagrade Кnjaževsko-srpskog teatra dodeljuju se glumcima Nikoli Milojeviću i Čedomiru Štajnu, kao i pozorišnom producentu Voji Lučiću i pozorišnom ekonomu Snežani Ristić.

Statueta Joakim Vujić, Prsten sa likom Joakima Vujića i godišnje nagrade Teatra biće svečano uručene 15. februara, na Sretenje, kada kragujevačko pozorište obeležava 187 godina od svog osnivanja.

Iste večeri u 20 časova biće izvedena predstava Vrapčić po tekstu Nataše Ilić, u režiji Miloša Jagodića.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

Mjuzikl „Zorba“ u Teatru

Published

on

By

Na sceni „Joakim Vujić“ u Kragujevcu ansambl Knjaževsko-srpskog teatra će 20. novembra od 20 časova izvesti kultni brodvejski mjuzikl „Zorba“.

Ovaj komad, nastao po delu Grk Zorba Nikosa Kazancakisa, potpisuju autori višestruko nagrađivani prestižnim Toni nagradama: tekst – Džozef Stajn, muzika – Džon Kender, stihovi – Fred Eb.

Režija mjuzikla poverena je poljskom reditelju Vitoldu Mazurkijeviču, koji iza sebe ima veliko iskustvo na evropskim scenama i uspešne režije komada u ovom žanru.

Continue Reading

aktuelno

Pre 168 godina rođen je najveći um svih vremena- NIKOLA TESLA!

Published

on

By


Fizičar i pronalazač Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji svetske nauke, posebno elektrotehnike, tvorac „novog tehničkog poretka“, čijim je izumima postavljen temelj i pravac vrtoglavog naučno-tehničkog razvoja rođen je pre 168 godina.



Nikola je rođen u Smiljanu u Lici, od oca Milutina, Srpskog Pravoslavnog sveštenika, i majke Georgine, u nekadašnjoj Vojnoj krajini Austrijskog carstva. Kršten je u srpskoj pravoslavnoj crkvi Sv. Petra i Pavla u Smiljanu. Ime Nikola je dobio po jednom i drugom dedi. Prema krštenici je rođen 28. juna 1856. godine.

Nikolin otac je bio nadareni pisac i poeta koji je posedovao bogatu biblioteku u kojoj je i Nikola provodio svoje detinjstvo čitajući i učeći strane jezike
Po jednom verovanju, Tesle vode poreklo od Draganića iz Banjana. Po navodima Jovana Dučića, Tesle su poreklom iz Stare Hercegovine, od plemena (Oputni) Rudinjani iz sela Pilatovaca u današnjoj nikšićkoj opštini

Međutim, o Teslinom poreklu postoji i verzija da su od Komnenovića iz Banjana u Staroj Hercegovini. Po legendi koja se zadržala u Banjanima, Komnenovići su zidali crkvu prilikom čega su se posvađali sa majstorima usled čega je došlo do krvavih obračuna. Kao rezultat toga, deo Komnenovića se preselio sa Tupana u drugi kraj Banjana zbog čega su ih prozvali Čivije (ekseri) koji i danas žive u Banjanima, dok se drugi deo odselio u Liku koji je prozvan Tesla po istoimenom tesarskom oruđu.



Nikolina majka bila je vredna žena s mnogo talenata. Bila je vrlo kreativna i svojim izumima olakšavala je život na selu. Smatra se da je Nikola Tesla upravo od majke nasledio sklonost ka istraživačkom radu. Teslini roditelji su, osim njega, imali sina Daneta i kćerke Angelinu i Milku, koje su bile starije od Nikole, i Maricu, najmlađe dete u porodici Tesla. Dane je poginuo pri padu s konja kad je Nikola imao pet godina i to je ostavilo veliki trag u porodici. Dane je smatran izuzetno obdarenim, dok se za Nikolu verovalo da je manje inteligentan.Veruje se da je Danetova smrt osnovni razlog što otac dugo nije pristajao da mu dozvoli da pohađa tehničku školu daleko od kuće.

Teslino prvo zaposlenje



Godine 1881. se seli u Budimpeštu gde se zapošljava u telegrafskoj kompaniji pod nazivom ,,Američka Telefonska Kompanija“. Tesla je pri otvaranju telefonske centrale 1881. godine postao glavni telefonijski tehničar u kompaniji. Tu je izmislio uređaj koji je, prema nekima, telefonski pojačavač, dok je prema drugima prvi zvučnik. U Budimpeštanskom parku se Tesli javila ideja o rešenju problema motora na naizmeničnu struju bez komutatora, dok je šetao sa prijateljem i recitovao Geteovog „Fausta“, a onda iznenada počeo štapom po pesku da crta linije sila obrtnog magnetskog polja. Za dva naredna meseca je razradio skice mnogih tipova motora i modifikacija koje će pet godina kasnije patentirati u Americi.

Prelazak okeana sa preporukom Edisonu



Tesla je došao u Ameriku 6. juna 1884. godine u Njujork sa pismom preporuke koje je dobio od prethodnog šefa Čarlsa Bečelora. U preporuci je Bečelor napisao: „Ja poznajem dva velika čoveka, a vi ste jedan od njih; drugi je ovaj mladi čovek“. Edison je zaposlio Teslu u svojoj kompaniji Edisonove mašine. Tesla je ubrzo napredovao i uspešno rešavao i najkomplikovanije probleme u kompaniji. Tesli je ponuđeno da uradi potpuno reprojektovanje generatora jednosmerne struje Edisonove kompanije.

Razlaz sa Edisonom



Pošto je Tesla opisao prirodu dobitaka od njegove nove konstrukcije, Edison mu je ponudio 50.000$ (1,1 milion $ danas) kad sve bude uspešno završeno i napravljeno. Tesla je radio blizu godinu dana na novim konstrukcijama i Edisonovoj kompaniji doneo nekoliko patenata koji su potom zaradili neverovatan profit. Kada je potom Tesla pitao Edisona o obećanih 50.000$, Edison mu je odgovorio „Tesla, vi ne razumete naš američki smisao za humor“. i pogazio svoje obećanjeEdison je pristao da poveća Teslinu platu za 10$ nedeljno, kao vrstu kompromisa, što znači da bi trebalo da radi 53 godine da zaradi novac koji mu je bio prvobitno obećan. Tesla je dao otkaz momentalno. Edison je kao dobar biznismen zarađivao novac korišćenjem svojih jednosmernih generatora struje koji su bili veoma skupi za postavljanje i održavanje. Bilo je potrebno i po nekoliko stanica jednosmerne struje da bi se obezbedila jedna gradska četvrt, dok je Teslin generator naizmenične struje bio dovoljan za snabdevanje kompletnog grada. Uvidevši efikasnost Teslinih patenata, Edison je koristio razne načine da uveri javnost kako je ta struja opasna, hodao je po gradskim vašarima i pred medijima naizmeničnom strujom usmrćivao životinje (pse, mačke, i u jednom slučaju, slona). Na njegovu ideju stvorena je i prva električna stolica. Kao odgovor tome Tesla se priključio u kolo naizmenične struje što je prouzrokovalo užarenje niti električne sijalice, i tim pobio predrasude štetnosti naizmenične struje.

Teslina smrt

Tesla umire od srčanog udara sam u hotelskom apartmanu 3327 na 33. spratu Njujorker hotela 7. januara 1943. godine u 87. godini života.

Zvanično je zabeleženo da je umro od srčane tromboze, 7. januara 1943. godine u 22 časa i 30 minuta. I pored prodaje patenata u oblasti naizmeničnih struja, Tesla umire siromašan i u dugovima. Tim povodom, gradonačelnik Njujorka Lagvardija je rekao: „Nikola Tesla je umro. Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živeli.Ono što je stvorio veliko je i, kako vreme prolazi, postaje još veće“.

Posmrtni obred je održan 12. januara u Crkvi svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu u Njujorku. Posle službe telo je kremirano. Ispraćaju Teslinih posmrtnih ostataka prisustvovalo je oko 2000 ljudi, među kojima su bile i mnoge značajne ličnosti i nobelovci. Svi vodeći njujorški listovi imali su svoje izveštače.


Na sahrani je svirao njegov prijatelj, violinista Zlatko Baloković, tada jedan od najvećih virtuoza na svetu u pratnji slovenačkog hora Slovan, i to po Teslinoj želji, prvo Šubertovu kompoziciju „Ave Marija“, a onda srpsku pesmu Tamo daleko.

Ostao je zabeležen i upečatljiv oproštajni govor tadašnjeg gradonačelnika Njujorka Fjorela Henrija Lagvardije.


Kasnije 1943. godine Vrhovni sud SAD vratio je Tesli pravo na patent 645.576, priznajući mu prvenstvo na patent radija. Ubrzo po Teslinoj smrti FBI je zatražio od Useljeničke službe oduzimanje sve pokojnikove lične stvari i dokumenata, iako je Tesla bio američki državljanin. Kasnije je Ministarstvo odbrane kontaktiralo FBI, a Teslina dokumenta proglašena vrhunskom tajnom. Sva Teslina lična imovina po nalogu Edgara Huvera i predsednikovih savetnika dobila je etiketu „veoma poverljivo“ zbog prirode Teslinih otkrića i patenata.

Izvor teksta: http://nationalgeographic.rs/

Continue Reading

fokus

Hor flauta “A“ u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji

Published

on

By

Muzički centar Kragujevac, u okviru koncertne sezone, organizuje koncert pod nazivom Hor flauta “A“.

Koncert će se održati u četvrtak 14. marta 2024. godine od 20 časova u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji.

Na programu su dela dela: Margaret Lov, Johan Joahim Kvanc, Felih Mendelson, Gabrijel Fore, Žak Kastarede, Pijetro Maskanji, Petar Ilič Čajkovski, Kamij Sen Sans, Karlos Gardel i Josef de Bomartje.

Hor flauta „A“ oformljen je 2023. godine, povodom obeležavanja i proslave 15 godina pedagoškog rada profesora mr Anđele Bratić na Fakultetu umetnosti u Nišu. U ovom horu flauta, prof. Bratić nastupa sa svojim bivšim i sadašnjim sudentima izvodeći neka od najlepših dela za literaturu flautskog ansambla.

Solisti će biti: Anđela Bratić, Aleksandra Petrović, Tijana Jovev, Marijana Jovanović, Kristina Đorđević, Valentina Stanojević, Anđela Popović, Anđelija Đak i Sara Stanković.

Ulaz slobodan.

Continue Reading

Najpopularnije