Poveži se sa nama
Admiral

Društvo

Da li je odzvonilo divljoj gradnji na jezeru Gruža

Published

on

Ministarstvo građevine objavilo je rani javni uvid Prostornog plana područja posebne namene sliva akumulacije Gruža, veštačkog jezera kojiim se vodosnabdeva Kragujevac, a koje je nastalo pregrađivanjem istoimene reke. Ovim planom se predviđa njegova sanitarna zaštita, posebno od neplanske gradnje, piše Nova ekonomija.

Kragujevac sa Gružanskog jezera dobija 70 odsto vode za piće, a ekološki problemi oko ove hidroakumulacije dešavaju se (između ostalog) i zato što se sa izradom ovog prostornog plana godinama kasni.

„Prostornim planom utvrdiće se prostor potreban za nesmetano funkcionisanje brane i akumulacije „Gruža“ i uspostaviti zone sanitarne zaštite akumulacije, i to: zona I, zona II i zona III akumulacije“, piše u oglašenom dokumentu, na internet stranici Ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture.

Kako se dodaje, cilj izrade predmetne studijske dokumentacije je stvaranje uslova za izradu Prostornog plana usaglašenog sa tehničkim rešenjima, sa čim se, kako je nedavno objavila Nova ekonomija, ozbiljno kasnilo.

Među brojnim prioritetima zaštite, između ostalog, izdvaja se zaštita i održivo korišćenje vodnog, poljoprivrednog i šumskog zemljišta, a posebno zaštita od neplanske izgradnje u zonama I i II stepena zaštite akumulacije Gruža.

„U zoni I akumulacije će se primenjivati režimi zaštite uređenja i korišćenja prostora koji zabranjuju izgradnju objekata i postrojenja koji nisu u funkciji vodoprivrede, čuvanja i održavanja objekata brane i akumulacije“, dodaje se u tekstu.

Pored toga, razmotriće se uslovi za uređenje priobalja za potrebe rekreativnog korišćenja akumulacije, uz prethodno pribavljanje mišljenja nadležnih.

Na prostoru zone II akumulacije uspostaviće se režim kontrolisanog korišćenja prostora i stalnog sanitarnog nadzora sa zabranom izgradnje objekata i obavljanja aktivnosti koja ugrožavaju zdravstvenu ispravnost vode na izvorištu.

U zoni III uspostaviće se režim kontrolisane izgradnje i korišćenja prostora koji obezbeđuje zaštitu kvaliteta voda i zdravstvenu ispravnost vode izvorišta.

Kako je više pusta saopštilo Ekološko udruženje „Ekomar“ iz Kragujevca, na Gružanskom jezeru se leti kupaju građani, iako ono služi za dobijanje pitke vode.

Pored toga, kako poručuju predstavnici tog udruženja, na obalama „cvetaju“ poljoprivreda i gradnja, a u jezeru „cvetaju“ alge.

Ko zagađuje Gružansko jezero?

Osim više stotina građevina, od daščara do pravih vila na samoj obali, u užoj zoni sanitarne zaštite postoje i 22 lokalna naselja, iz kojih veliki deo otpadnih voda utiče direktno u jezero, reku Gružu ili njene pritoke.

Zatim se u nešto široj zoni zaštite neadekvatno koristi poljoprivredno zemljište nekontrolisanom upotrebom hemijskih sredstava (pesticidi, veštačka đubriva) koja padavine spiraju u jezersku vodu.

U slivu Gruže ima više manjih proizvodnih pogona i radionica iz kojih se u reke ispuštaju razne otrovne materije, motorna ulja, razređivače, boje.

Rizika ima i od ribolovaca, ne samo zato što često na obali ostavljaju đubre, već i zbog korišćenja hrane kao mamce, koja pogoduju bujanju algi, a one mogu da izazovu takozvano „cvetanje vode“, kada ona nije više za ljudsku upotrebu.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Lola

    11/08/2023 at 5:24 pm

    Samo vi zabranite i sankcionisite bilo kakvu gradnju na obali Gruze i stvar je resena. Ceo grad pije tu vodu ,a u nju se sliva kanalizacija iz okolnih vikendica?! Sramota i zlocin po zdravlje ljudi.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Afera “Orao pao”: Ko tajno snima članove SNS i njihove grupe?

Published

on

By

U poslednje vreme, politička scena Srbije ponovo je u centru pažnje zbog niza kontroverznih dešavanja koja uključuju predsednika Aleksandra Vučića i niz afera koje ga prate. Iako se u javnosti često postavljaju pitanja o njegovoj odgovornosti i politici koju vodi, sve glasniji su i napadi koji dolaze iz različitih izvora, kako unutar zemlje, tako i sa strane.

Jedan od ključnih trenutaka poslednjih dana bio je snimak Damira Zobenice, koji je brzo postao predmetom spekulacija i optužbi.

Zobenica, poznat po svojim vezama sa ključnim ljudima u vlasti, našao se u centru nove afere koja se povezala sa tvrdnjama o političkom nameštanju i korupciji. Iako nije prvi put da se slični snimci koriste u političke svrhe, sličnost sa prethodnim slučajem kada je u pitanju snimak Vojislava Šešelja, samo dodatno podgreva sumnje o manipulacijama u političkom okruženju.

Manipulacije snimcima: Metode koje ne prestaju

Jedna od najuznemirujućih činjenica u poslednjem slučaju je korišćenje snimaka u političkoj borbi. Korišćenje tih materijala kao oružja u političkoj areni postalo je skoro svakodnevna praksa. Slični su se događaji desili i ranije, posebno kada je u pitanju snimak Vojislava Šešelja, poznatog političkog lidera, koji je godinama bio predmet medijskih spekulacija. Sada se isti scenariji ponavljaju, sa Zobenicom kao novim “igračem” na političkoj sceni.

Snimak Vojislava Šešelja koji je izazvao veliki politički skandal, prvobitno je bio pušten od strane novinara jedne lokalne televizije, koji je tada radio kao politički komentator. Taj snimak je bio ključni element u kampanji za diskreditaciju Šešelja i njegove političke aktivnosti. Međutim, interesantno je da je snimak načinio analitičar koji je bio član SRS, i da je nakon što je izazvao kontroverze snimkom, prešao u redove Srpske napredne stranke (SNS), što je izazvalo dodatne sumnje u motivaciju i političke igre iza svega. Ovaj preokret u karijeri često je komentarisano kao rezultat ličnih ili političkih interesa, što dodatno podgreva teorije o manipulacijama i igri moći unutar političkih struktura Srbije.

Nedavno, ovaj isti analitičar, koji je prethodno izazvao skandal sa snimkom Šešelja, viđen je u društvu Branislava Nestorovića, poznatog opozicionog političara, na Mokroj Gori. Ovaj susret izazvao je dodatne spekulacije, jer se postavlja pitanje da li je sada, na sličan način, upravo on mogao biti umešan u plasiranje snimka Damira Zobenice. Ako se potvrdi da je analitičar imao ulogu u stvaranju ovog snimka, otvara se pitanje da li se Zobenica sada koristi kao instrument za pripremu političkog “preleta” u redove opozicije, kako bi ponovo prešao iz jedne političke sfere u drugu, kao što je to ranije učinio.

“To nije slučajnost”, tvrde analitičari. “Ovi snimci služe kao instrument za snižavanje poverenja u vlast i za stvaranje haosa u političkom okruženju. Jednostavno, koriste se kao alat za stvaranje pretnje po stabilnost sistema.”

Zaključak: Iskreni pokušaj promena ili borba za vlast?

Srbija je trenutno u fazi ozbiljnih političkih previranja. Napadi na Vučića, sa svim aferama koje se redovno pojavljuju, pokreću ključna pitanja o budućnosti zemlje. Da li je zaista u pitanju politička borba za promene koje će doneti dobrobit građanima ili samo još jedna borba za vlast i kontrolu? Čini se da će odgovor na ovo pitanje biti jasniji u narednim mesecima, kako se političke igre budu razvijale.

Iako će se mnogi truditi da iskoriste afere kao alat za svoje političke ciljeve, na kraju, građani Srbije biće ti koji će morati da odluče u kojoj meri im sve ove turbulencije zaista donose boljitak i stabilnost.

 

Izvor:192.rs

Continue Reading

aktuelno

PRELEPO: POGLEDAJTE zimsko izdanje BAJKOVITOG turističkog kompleksa u SRCU ŠUMADIJE.

Published

on

By

 

Pećinska vila, prelep turistički kompleks koji se nalazi u selu Rogojevac nadomak Kragujevca, u letnjim mesecima svojim gostima pruža svež vazduh, fantastičan pogled i pristup bazenu, ležaljakama…

Da zimsko izdanje Pećinske vile niučemu ne zaostaje za letnjim, imamo prilike da se uverimo od pre nekoliko dana.

Zimska dekoracija sada krasi prelepo uređeni ambijent pećinske vile, koja pored fantastičnog prostora za proslave raspolaže i ekstra kvalitetnim smeštajnim kapacitetima.

Pored svega navedenog, ovaj jedinstveni turistički prostor oduševiće svakog posetioca toplinom i gostoprimljivošću koja odlikuje divne domaćine i osoblje ovog objekta.

Ovaj deo sela Rogojevac u kom je smeštena Pećinska vila, zove se upravo Pećine a brojne priče o lekovitom dejstvu vode i vazduha u ovom delu Šumadije vezuju se za vreme kada je lično despot Stefan Lazarević prolazeći kroz srednjovekovnu Šumadiju stajao ovde sa svitom da odmori i prikupi snage o čemu svedoče brojni istorijski izvori…

U sve te poučne priče, rado goste i posetice uputi dobri domaćin Pećinske vile odgovoran i posvećen svojoj misiji, promociji Šumadije u najboljem svetlu.

Pa se mi pitamo kad je ovaj prelep predeo, vazduh i voda bio dobar despotu Stefanu kako ne bi i nama?

 

Ostaje da uživamo u blagodatima pećinske vile i ovog divnog Šumadijskog predela, uz gostoprimstvo kakvo se samo ovde vidja.

Continue Reading

Društvo

Podeljena mišljenja o protestu u Čačku: Glasna muzika izazvala negodovanje

Published

on

By

Žurka ili odavanje počasti žrtvama, nisam očekivala glasnu muziku na skupu: Čačani podeljenih mišljenja kad je u pitanju protest, nastavnici koji ne podržavaju blokade izloženi strašnim uvredama.

Učenici Gimnazije, ali i profesori koji su danas stigli iz Ivanjice, Kragujevca, Kraljeva, Gornjeg Milanovca kako bi pružili podršku, okupili su se danas u centru Čačka kako bi odali počast nastradalim žrtvama u Novom Sadu. Skupu su se priključili i studenti FTN-a.

Skup je protekao mirno bez incidenata i uz poruke podrške učenicima od strane profesora koji su došli iz drugih gradova.

Ipak, ono što se u jednom trenutku nije svidelo pojedinim okupljenim građanima ispred Gimnazije, jeste glasna muzika koja je tokom protesta dopirala sa zvučnika.

– Ne znam šta da mislim, da li ovo sve zaista postaje samo oruđe opizicije da dođe na vlast. Stala sam na protest da na svoj način odam počast u tišini nastradalima, a onda je sa zvučnika počela da se čuje glasna muzika i pesma Bella Ciao. Neprikladno je bilo i nisam se osetila prijatno. Ne bih samo volela da naša deca budu izmanipulisana od strane opozicionih političara i da im samo posluže kao oruđe sa kojim će osvojiti vlast. Užasan jedan narativ je počeo da se širi i ljudi postaju anksiozni. Ništa mi se ovo ne dopada, kaže za RINU Čačanka koja je prisustvovala protestu.

Usled blokade nastave na teritoriji Moravičkog okruga, jako često dolazi i do brojnih verbalnih rasprava i pretnji između nastavnika.

– Ljude su počeli da dele na one koji podržavaju protest i prave blokadu i na one sa druge strane koji žele da rade. Jedna nastavnica koja je želela da nastavi da radi jer smatra da deca ne treba da budu uskraćeni za časove, bila je strašno verbalno napadnuta od strane kolege, rekao je nastavnik iz škole iz okoline Čačka koji je želeo da ostane anoniman.

 

Continue Reading

Najpopularnije