Connect with us
admiralskeigre

Društvo

Notari i advokati ruše državni katastar, poručuju iz RGZ

Published

on

Kampanju paušalno i bez argumenata potkrepljenih javno dostupnim podacima vode potpredsednica AKS Jasmina Milutinović i predsednik JBK Srbislav Cvejić. Pojedinačni interesi vođa ove dve komore i njihova zarada ne mogu biti iznad zajedničkog interesa države i građana.

trn u oku notarima…

Odgovarajući na tvrdnje da je katastar nedopustivo neefikasan i spor u radu, ovo poručuju u Republičkom geodetskom zavodu i podsećaju da su se u julu prošle godine borili sa zaostatkom od 750.000 predmeta, dok je danas taj broj sveden na 461.000.

– Približio bi se nuli da su javni beležnici i pojedini drugi državni organi postupali u skladu sa zakonom – kažu u RGZ. – To je na više od 80 stranica pokazala anazila Zakona o upisu u katastar nepokretnosti, javno dostupna na našem veb sajtu.

Srbislav Cvejić

U RGZ kažu da, kao što ne može svaka menjačnica da ocenjuje rezultate Narodne banke, to ne mogu ni Srbislav Cvejić i Jasmina Milutinović, koji iza izjava o radu službe katastra „kriju nesposobnost da organizuju rad Javnobeležničke i Advokatske komore i građanima skrenu pogled sa gorućih problema imovinsko-pravnih odnosa i utvrđivanja vlasništva koje bi trebalo da rešavaju.“

– Pravo na nepokretnosti je ustavna kategorija, a RGZ je poslednji bedem odbrane da se to pravo zaštiti, da se spreče mahinacije i slobodna interpretacija. Katastar je institucija u službi građana i države, naši podaci su među najtraženijim u Srbiji, a naš sajt je 20. po posećenosti u Srbiji – navode u RGZ.

– Zamislite sad koliki je kreditni potencijal devet miliona objekata! Nama je, kao državi, pola tog kapitala u pasivi jer nije upisano u katastar. To je kao da imamo 50 milijardi evra zakopanih u dvorištu, a ne znamo gde. Investicije i oživljavanje kapitala koji leži u nepokretnostima, prioritet je svake države. To je moguće samo u okviru velikog i jakog sistema, sa snažnom IT infrastrukturom i ne može se, niti sme, prepusti digitalno nepismenim pojedincima na igranje – navode u RGZ.

Šta smeta advokatima i notarima…

Potpredsednica AKS Jasmina Milutinović tvrdi da je, prema podacima samog Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), od jula 2018. do septembra 2020. bilo nerešeno ukupno 415.024 prvostepena predmeta, a procene su, prema njenim rečima- da nerešenih drugostepenih ima između 10.000 i 20.000.

Srbislav Cvejić, predsednik Javnobeležničke komore, kaže da ova komunikacija funkcioniše dobro, ali bilo bi bolje kada bi svaka promena registrovana u katastru odmah bila vidljiva i u listu nepokretnosti, a ne tek za dan ili tri.

– Zalagaćemo se i da ono što je podobno za upis možemo mi da knjižimo. Tako bi se rasteretili službenici RGZ koji to sad rade i mogli bi da se posvete starim predmetima. Za četiri-pet godina bi ih raščistili.

 

U „igri“ milioni evra… 

Vila notara na Dedinju

 Zarade notara proglašene su maltene državnom tajnom. Podaci Ministarstva finansija koji su objavljeni u periodu 2014-2018 godine pokazuju  „da su za u te četiri godine javni beležnici aproksimativno zaradili od 53 do 60 miliona evra“. Međutim, veruje se da su te zarade daleko veće, a zabunu o tome koliko zarađuju notari unosi i činjenica da Poreska uprava godinama unazad odbija da saopšti podatke- čak i po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. 

Poseban interes od RGZ ima nekoliko notara čija je teritorija centar Beograda. A ilusttracije radi koliko im dobro ide govori i činjenica da su za svoje sedište kupili vilu na Dedinju u ulici Mačkov kamen 14. 



ucentar.rs/novosti

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakona

Published

on

By

Nedavno se u medijima pojavila vest o slučaju u Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakonakojem su prevaranti 2018. godine nezakonito oteli stan pokojne vlasnice na osnovu falsifikovane dokumentacije iz 2006. godine. Danas je tako nešto nemoguće zahvaljujući izmenama zakona i sprovedenoj reformi katastra.

Od novembra 2023. godine, sve stare isprave i dokumenta za upis u katastar, nastale pre jula 2018. godine, a koje su u ovom slučaju bile predmet falsifikovanja, moraju proći kroz ruke advokata, profesionalnih korisnika katastra. Ova zakonska promena podrazumeva pravnu pomoć i digitalizaciju papirne dokumentacije, digitalnu overu od strane advokata, te zatim slanje u katastar za upis. Novi postupak sprečava ovakve prevare koje ugrožavaju vlasništvo građana nad nepokretnostima u Srbiji.

Primer falsifikovanja dokumentacije za otimanje nekretnine pokojne vlasnice iz 2006. godine, iako danas nemoguć, služi kao primer da oni koji se protive reformama katastra ili ne razumeju njihov značaj ili imaju koristi od starog sistema.
Republički geodetski zavod garantuje zaštitu prava građana Srbije na njihove nepokretnosti, čineći ovo našim glavnim zadatkom.

Mi stojimo kao čuvari pravne sigurnosti, obavezni na borbu protiv korupcije i nepravilnosti u svim svojim oblicima.

Continue Reading

Društvo

POJEFTINIO BENZIN! Objavljene nove cene goriva koje će važiti narednih 7 dana

Published

on

By

Vozači u Srbiji će od danas do narednog petka, 13. septembra, plaćati gorivo po novim cenama.

Kako je objavljeno, litar evrodizela će na pumpama koštati maksimalno 194 dinara, dok će se benzin evropremijum BMB 95 najviše plaćati 179 dinara za litar.

Ako poredimo sa prethodnim iznosima, dizel će se plaćati po istoj ceni, a benzin je pojeftinio za tri dinara.

Continue Reading

Društvo

Alergija na ambroziju u punom jeku

Published

on

By

Alergija na ambroziju je u punom jeku u avgustu, septembru i oktobru.

Prisutna je kod ljudi svih starosnih dobi i u porastu je iz godine u godinu.
Biljka čiji polen najčešće izaziva alergiju je ambrozija. To je jednogodišnja žbunasta korovska biljka koja može da naraste i do dva metra.

Alergija na ambroziju je iz godine u godinu sve češća i kod osoba koje prethodno nisu ispoljavale alergijske reakcije na ovu biljku.

Zbog toga ovih dana mnoge osobe imaju simptome alergije na ambroziju.
Simptomi su slični prehladi, ali mogu da traju i duže od nedelju dana.

Teži oblici alergije na ambroziju su razdražljivost, glavobolja, zujanje u ušima, ali i napad bronihijalne astme.

Savet lekara je da šetnje na otvorenom prostoru budu u večernjim satima, kada je koncentracija polena najniža.

Svoje radne i životne prostore ne provetravati u jutarnjim satima, držati prozore zatvorene naročito kada je sunčano i vetrovito.

Pri povratku iz šetnje obavezno skinuti garderobu, istuširati se i na taj način smanjiti koncentraciju ovako jakog alergena.

Obavezno redovno košenje korova kako ne bi došlo do cvetanja istog.

 

Continue Reading

Najpopularnije